Notice: Undefined index: og_type in /home/platne/serwer19405/public_html/cache/smarty/compile/79/99/18/7999186abbfc5d261b6f26bb4989907d65c66d6d.file.psograph.tpl.php on line 38

Notice: Trying to get property of non-object in /home/platne/serwer19405/public_html/cache/smarty/compile/79/99/18/7999186abbfc5d261b6f26bb4989907d65c66d6d.file.psograph.tpl.php on line 38
lut 12 2018

Co to SLS? Wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Alledrogeria.pl Kosmetyki naturalne 1 Komentarz(e)

Sodium Lauryl Sulphate (SLS) czyli laurylosiarczan sodu to sól sodowa kwasu dodecylosiarkowego, czyli powszechnie stosowany organiczny związek chemiczny, który jest środkiem powierzchniowo czynnym, detergentem i emulgatorem stosowanym w niezliczonej ilości kosmetyków, a także środków czyszczących. 

U jednych budzi zgrozę, innym jest obojętny. Wiele zależy od tego, do czego nasza skóra i my jesteśmy przyzwyczajeni. Jak bardzo zwracamy uwagę na składy kosmetyków? Czy jesteśmy podatni na alergie?

Pomyśleliśmy więc, że stworzymy wygodny poradnik dla wszystkich o SLS, podzielimy się naszymi ulubionymi produktami kosmetycznymi i czyszczącymi bez tego związku.

Co to SLS? Wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Czym jest SLS?

Siarczan laurylowy jest środkiem chemicznym używanym do czyszczenia. Zasadniczo pomaga w wytwarzaniu piany mydlanej. 

Od 1930 roku jest stosowany jako alternatywa dla mydła w szamponach i innych pieniących się kosmetykach (nawet w pastach do zębów). Może pochodzić z ropy naftowej, oleju kokosowego lub oleju palmowego. SLS to skuteczny agent pieniący, zapewniający dużo bąbelków i moc czyszczącą. Patrząc na półkę z kosmetykami jest niemal wszędzie - od płynu do podłóg, poprzez żel pod prysznic, na paście do zębów skończywszy. Dla małych i dużych bez względu na wiek. Nic dziwnego, bo kto z nas nie lubi wanny pełnej piany, aksamitnie pieniącego się mydła czy też szamponu. 

Czy SLES jest tym samym co SLS?

SLES jest podobny do SLS, ale przechodzi przez dodatkowy etap - etoksylację. Po tym etapie SLS staje się etoksylowanym laurylosiarczanem sodu. Po tym zabiegu SLES może czasami zawierać ślady związku zwanego 1,4-dioksanem. Ilość 1,4-dioksanu, jaką można znaleźć w produkcie zdrowotnym i kosmetycznym, jest tak mała, że ​​nie uważa się, iż może stanowić  jakiekolwiek ryzyko. Jednak niektórzy ludzie wolą unikać także SLES.

Czy powiniśmy unikać SLS?

Tak naprawdę zależy od tylko od Ciebie. W sieci krąży wiele teorii i każdy ma na ten temat swoje zdanie. Nie ma jednak dowodów na to, że niewielkie ilości SLS powodują jakiekolwiek długoterminowe problemy zdrowotne, w tym raka. Nicola Smith, specjalista w Cancer Research UK twierdzi: "Nie ma dowodów na to, że laurylosiarczan sodu powoduje raka, więc nie ma potrzeby zaprzestania stosowania szamponu".

SLS może jednak drażnić skórę i oczy. Jeśli borykasz się z egzemą, łuszczycą lub po prostu masz wrażliwą skórę, lepiej będzie omijać ten składnik w codziennej pielęgnacji. Niektórzy ludzie wolą używać naturalnych środków czyszczących, które działają tak samo jak naszym zdaniem.

Jak mogę się upewnić, że produkty, które kupuję, nie zawierają SLS ani SLES?

Przede wszystkim musisz nabrać nawyku sprawdzania składu. W obecnych czasach mamy już całkiem pokaźny wybór kosmetyków naturalnych i produktów bez laurylosiarczanu sodu. Niektóre marki całkowicie decydują się na rezygnację z z tego składnika w swoich produktach, umieszczając o tym stosowną informację w formie widocznego loga lub opisu, co nieco ułatwia sprawę. Poniżej wymieniliśmy kilka naszych ulubionych produktów bez SLS.

Kosmetyki bez SLS

Szampony bez SLS

Melica Organic, Karelia Organica, Organic Shop i White Agafia to tylko niektórzy producenci, którzy nie stosują SLES ani SLS w szampnach do mycia włosów. Wypróbuj szampon pokrzywowy na bazie korzenia białej mydlnicy, dzięki któremu działa on oczyszczająco zarówno na włosy jak i skórę głowy. Wyjątkowo pachnący dzikimi ziołami z Syberii działa cuda przywracają blask i miękkość wszystkim rodzajom włosów. Użyte w nim składniki naturalne posiadają dodatkowo certyfikat ECOCERT oraz Cosmos Organic. 

Żele pod prysznic i mydła do rąk

Do mycia ciała polecamy żele pod prysznic Ecolab, które są wspaniałe. Wypróbuj kremowy żel pod prysznic Born To Bio  o zapachu wiosennych fiołków lub pobudzający żel Ecolab z aloesem i zieloną herbatą, który pięknie pachnie i zawiera oliwę z oliwek, dzięki której skóra staje się czysta i miękka.

Do rąk bezkonkurencyjne pozostają mydła YOPE. Ich zapach trwa i trwa, choć są w zupełności naturalne!

Produkty czyszczące, które nie zawierają SLS

Gospodarcze mydła czarne to świetne środki wielozadaniowe. Możesz ich używać do wszystkiego, od sprzątania, mycia naczyń i podłóg na myciu rąk skończywszy. Przykładem może być mydło gospodarcze Najel z olejkiem cytrynowym, który dzięki skoncentrowanej formie jest niesamowicie wydajne.

Całą linią ekologicznych środków do sprzątania może pochwalić się marka ZERO. Doskonale trafiona nazwa detergentów bez parabenów, SLS i fosforanów. Swoją siłę zawdzięczają sodzie, cytrynie, naturalnym glinkom, octowi, serwatce i kwasom owocowym. Niesamowite!

Płyn do mycia naczyń i podłóg w swojej ofercie posiada również wcześniej wspomniana polska marka YOPE. Ich płyny - podobnie jak mydła - nie zawierają SLS, a w ich składzie znajdziecie naturalne ekstrakty roślinne o działaniu antybakteryjnym i pielęgnującym. Ich połączenie sprawia, że podłogi i naczynia są czyste, a dłonie pozostają miękkie. 

Pasta do zębów bez SLS

Tu szeroki wybór zapewnia litewski producent past do zębów i płukanek bez SLS Ecodenta. To jedna z naszych najpopularniejszych past do zębów, wolna od SLS i fluoru.  

Płyn do kąpieli bez SLS

Kąpiel z pianą i bąbelkami bez SLS? Tak, to możliwe! Przyjazne dzieciom, idealne również dla dorosłych. Jak powiedziała nam jedna z Klientek: "Piana to piana". Kąpiel z płynem do kąpieli Organic Shop Malina i Acai to sama przyjemność!

Zdjęcia: Pressfoto / Freepik

Polecane produkty

Komentarze (1)

A parabeny?
Renata Czekalska sie 8, 2019
Przydałby się taki artykuł o parabenach, bo też krąży dużo mitów na ich temat :)

Skomentuj

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.