lip 27 2017

Kremy do opalania: co oznacza SPF, PA, UVA i UVB

Alledrogeria.pl

Nakładasz krem przeciwsłoneczny, bo tak radzą dermatolodzy, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się czy naprawdę zapewnia on całkowitą ochronę? Kupując krem przeciwsłoneczny szukasz tego z najwyższym oznaczeniem SPF (ang. sun protection factor). Powszechnie przyjęty symbol określa faktor ochronny i mówi nam ile razy wydłuży się bezpieczny czas przebywania na słońcu bez poparzenia skóry. Oczywiście istnieją takie czynniki jak karnacja skóry, warunki otoczenia np. odbijająca światło woda czy też śnieg, które również mają wpływ na długość bezpiecznego opalania, ale to już sprawa indywidualna. 

Kremy do opalania: co oznacza SPF, PA, UVA i UVB

Co oznacza faktor ochronny SPF?

Ochrona przeciwsłoneczna to latem podstawa każdego dnia. Z pewnością często zadawaliście sobie pytanie: jak długo możemy się bezpiecznie opalać? Wszystko zależy od fototypu Twojej karnacji. Możesz to sprawdzić za pomocą prostego testu Fitzpatrick Skin type tutaj. Najbardziej blade osoby o celtyckim typie urody i jasnych włosach mogą przebywać na słońcu zaledwie 5 minut. Zaledwie tak krótki czas ich skóra jest w stanie naturalnie się opalać. Do tego dochodzą wcześniej wspomniane warunki otoczenia. 

Jak obliczać bezpieczny czas przebywania na słońcu?

Dla przykładu, jeśli w normalnych warunkach latem twoja skóra opala się bez ochrony i nie dochodzi do poparzeń, czyli czas ochrony własnej wynosi 10 minut, to po zastosowaniu kremu do opalania z filtrem SPF15 czas ten powinien przedłużyć się do 150 minut. Najważniejsze jednak jest to, że faktor SPF odnosi się tylko do ochrony przed promieniowaniem UVB

Jaka jest różnica między promieniowaniem UVA a UVB?

Zastanawiasz się pewnie teraz jaka jest różnica pomiędzy różnymi rodzajami promieni ultrafioletowych skoro w kremach przeciwsłonecznych mamy z reguły ochronę jedynie przed promieniami UVB. Promieniowanie ultrafioletowe UVB stanowi zaledwie 5% docierającego do Ziemi promieniowania ultrafioletowego. Jednak to ono odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne, których tak nie lubimy. Na szczęście zatrzymują je chmury, a także szyby i inne materiały ze szkła. Dlatego w inne pory roku ten rodzaj promieni nie doskwiera nam aż tak bardzo jak latem.

Promieniowanie UVA stanowiące 95% promieniowania ultrafioletowego jest obecne przez cały rok bez względu na pogodę. W przeciwieństwie do UVB ich działanie jest podstępne i nie jest w żaden sposób odczuwalne, a mimo to promienie te wnikają głębiej w skórę niż promienie typu B i są odpowiedzialne za niszczenie kolagenu, fotostarzenie się skóry, zaburzenia pigmentacji, alergie słoneczne i nowotwory skóry. Dlatego powinniśmy zawsze mieć na uwadze, aby chronić najczęściej odsłonięte części skóry przed tego typu promieniowaniem.

Które kosmetyki chronią skórę przed promieniowaniem UVA? 

Te które posiadają oznaczenie PA. Są to nie tylko klasyczne kremy do opalania. W grupie tej znajdziecie azjatyckie kremy BB, sun blokery i lekkie esencje ochronne. Wracając jednak do tajemniczego oznaczenia PA pochodzącego z koreańskiego systemu określającego ochronę przed promieniowaniem UVA możemy spotkać następujące poziomy ochrony przed tym typem promieni: PA+, PA++ oraz PA+++. Im więcej plusów tym wyższa ochrona. Z uwagi na to, że system ten nie jest powszechnie przyjęty, choć stosują go takie marki jak Dior należy szukać innych oznaczeń świadczących o pełnej ochronie przeciwsłonecznej.

W kosmetykach nieazjatyckich powinniśmy szukać oznaczenia: broad spectrum, full spectrum lub zgodnie z nowymi regulacjami oznaczenia kosmetyków po prostu bezpośrednio umieszczonej informacji o ochronie przed promieniami typu A. 

Rozwaga w opalaniu

Bez względu na fototyp, szerokość geograficzną i to jak bardzo lubisz się opalać najważniejsza jest rozwaga. Pamiętaj, że opalona skóra to pod względem kondycji skóra uszkodzona choć wcale tego gołym okiem nie widać. Może zatem warto czasami odpuścić i sięgnąć po samoopalacz? Wybór zawsze należy do Ciebie!

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.