mar 13 2017

Kosmetyki a termin ważności

Alledrogeria.pl - drogeria i delikatesy Promocje i rabaty

Wiosna do doskonała pora na porządki nie tylko w domu, ale także w kosmetyczce i toaletce. Zrób przegląd kosmetyków do pielęgnacji i makijażu - sprawdź daty ważności, a także pozbądź się wyschniętych eyelinerów i tuszy. Pamiętaj, że nie wszystkie kosmetyki podlegają restrykcyjnj selekcji. Wiele z nich nie ma na opakowaniu dat ważności, a jedynie termin przydatności. Takie kosmetyki odpowiednio używane z zachowaniem higieny podczas każdej aplikacji mogą nam służyć bardzo długo. Twoją uwagę powinny zwrócić zmiany koloru, zapachu, konststencji, a także wywoływanie podrażnień jeśli wcześniej dany kosmetyk nie wywoływał takiej reakcji skóry.

Kosmetyki a termin ważności

Czas życia kosmetyków

Zamknięte nieużywane kosmetyki gotowe do sprzedaży często mają długi cykl życia tzw. shelf-life. Inaczej jest, gdy je otworzymy i zaczniemy używać. Już od pierwszej aplikacji do kosmetyku trafiają bakterie, którym opór stawiają zawarte w produktach parabeny, alkohol i inne dodatkowe składniki. Najbardziej wrażliwe są kosmetyki naturalne bez alkoholu, ponieważ nie mają one w sobie substancji, które hamują rozwój bakterii, a w złych warunkach przechowywania mogą w nich także tworzyć się pleśnie.

Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak długo dany kosmetyk jest u nas w użyciu. Poniżej garść wskazówek dotyczących kosmetyków do makijażu, które zwykle nie mają dat ważności.

Po 2 miesiącach

Wymień tusz do rzęs. Może to być wstrząsające, jeśli w naszym posiadaniu są tusze z górnej półki takie jak Dior, Channel,YSL. Zamiast nich lepiej znaleźć tańszy a równie dobry odpowiednik np. Mayeblline, które pozwoli nam zaoszczędzić na zakupach i umożliwi częstszą wymianę. Pamiętaj zdrowie oczu jest ważniejsze niż mocno wytuszowane rzęsy pełną bakterii drogą maskarą. 

Po 3 miesiącach

Wymień żelowy eyeliner. Tak jak w przypadku mascary pędzelek, którym nakładany jest eyeliner przenosi bakterie z powierzchni powieki skąd trafiają do kosmetyku już przy pierwszym użyciu.

Po 6 miesiącach

Wiele osób nie zgodzi się z tym, ponieważ w powszechnej opinii kosmetyki w formie prasowanych pudrów powinny starczać niemal na wieki albo przynajmniej 1-2 lata. Chodzi w tym miejscu oczywiście o cienie do powiek. Niestety są to również kosmetyki, które mają kontakt z naszymi oczami, a te z kolei są bardzo wrażliwym narządem podatnym na infekcje i zanieczyszczenia. Dlatego umieszczamy je na naszej liście po środku. Jeśli chcesz jednak używać cieni dłużej pamiętaj, że robisz to na własne ryzyko. 

Po 6-12 miesiącach

Do tego czasu powinnaś zużywać płynne podkłady, kremowe róże, serum do twarzy i kremy. Jeśli tak nie jest to najwyższy czas na wymianę. Wszystkie produkty, które nakładasz na twarz za pomocą palców są bardziej narażone na zanieczyszczenie ich bakteriami. Dlatego jeśli zamierzasz używać podkładu, kremu lub serum sporatycznie wybierz taki, którego opakowanie posiada pompkę. Zapewni ona higieniczny dostęp do zawartości. Jeśli w twojej kosmetyczce nadal pozostają konturówki pamiętaj, że możesz ich nadal używać, jeśli regularnie je temperujesz.

Po 1-2 latach

Na szczęście są takie kosmetyki, które prawie nigdy nie psują się po roku lub dwóch. Należą do nich podkłady w pudrze, prasowane róże, szminki, błyszczyki i lakiery do paznokci. Miej na nie oko. Zaniepokoić powinna Cię zmiana koloru, konsystencji lub zapachu. 

Jak odebrać darmowy prezent?

Jeśli planujesz zakupy skorzystaj z naszej wiosennej promocji. Do każdego zamówienia za minimum 100zł (bez kosztów przesyłki) możesz wybrać dodatkowy kosmetyk lub akcesorium kosmetyczne, które wyświetlają się w koszyku z zamówieniem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Musisz się zalogować, aby dodać komentarz.